Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Axis Powers Hetalia / ヘタリア


Typ: Manga
Autor/zy: Himaruya Hidekazu
Gatunek: Komedia, satyra
Data publikacji: 2008+ (2009+, Polska)
Status: Wydawana (Wydawana, Polska)
Ilość tomów: 6+ (6+, Polska)
Wydawca: Gentosha (Japonia), Studio JG (Polska)
Ocena recenzenta: (7/10)


Axis Powers Hetalia - Ciężko streścić tutaj jako taką fabułę, ponieważ manga składa się tylko ze stripów i drobnych epizodów. Generalnie jednak akcja koncentruje się wokół sposobu symbolicznego przedstawienia różnych państw świata jako ludzi, posiadających stereotypowe cechy mieszkańców danych państw (np. Niemcy - ciągle dba o porządek i dyscyplinę, chłodny i opanowany, Anglia - ma problemy z piciem i przeklinaniem, natomiast Ameryka oczywiście kreuje się na superbohatera, bez którego inne państwa by sobie nie poradziły, ale jego słabym punktem jest oczywiście fast food). Poszczególne epizody przedstawiają spojrzenie autora na temat różnych wydarzeń z historii danych państw, często są to ciekawostki dotyczące historii lub danych krajów, stąd wiele przypisów zarówno w mandze, jak i w anime. Jednakże głównym bohaterem jest Włochy Północne (ludzkie imię - Feliciano Vargas), przedstawiony jako tchórz, nieudacznik i ciamajda, ciągle wołający pomocy, ale za to kochający pastę i pizzę. Stąd też w nazwie człon "Hetalia", będący grą słów od japońskiego "hetare", czyli bezużyteczny oraz od "Italia", które wiadomo oczywiście, co oznacza. "Axis Powers" to po angielsku nazwa na Państwa Osi, czyli pakt Niemiec, Włoch i Japonii podczas II wojny światowej.

Główny wątek dotyczy właśnie wydarzeń podczas I wojny światowej, okresu międzywojennego oraz II wojny światowej, ale nie tylko. Pojawiają się również wątki takie jak historia Anglii i Ameryki, Rosja i jego rodzeństwo - Ukraina i Białoruś, a nawet wątek Polski (ciekawostka - Polska jest jedną z bardziej popularnych postaci)! Z racji, że większość bohaterów to mężczyźni, pojawiają się również wątki typu może nie tyle yaoi, co raczej shōnen-ai (wybitnym przykładem jest głębokie przywiązanie się Włoch do Niemiec, aluzja do sojuszu zawartego przed II wojną światową).

Teraz słowo o kresce. Wielu fanów uważa, że anime jest niewypałem w stosunku do mangi. Owszem, te starsze stripy nie powalają, jeśli chodzi o kreskę, ale z czasem widać, że styl się wyrobił. Kreska, chociaż widać, że jest nowa, to jednak nie zawsze zachwyca, jeśli chodzi o dobranie kolorów, czy szczegóły, typu oczy.

Podsumowując, komu mogę polecić tą mangę? W zasadzie powinno ono być raczej skierowane do nieco starszej widowni, a to ze względu na to, że czasami pojawia się ostre słownictwo, aluzje do seksu, ale przede wszystkim ze względu na to, że żeby zrozumieć niektóre żarty, bądź aluzje, trzeba się wykazywać minimalną wiedzą historyczną i jakąś wiedzą na temat poszczególnych państw, znać niektóre stereotypy... Niektórzy mogą twierdzić, że jest głupia i nieambitna, ale to nieprawda, bo mimo, że generalnie jest to gatunek komediowy, to można odnaleźć kilka wzruszających scenek, ale nie będę mówić jakie, żeby nie zepsuć oglądania. No i przede wszystkim... Trochę dystansu do tego typu spraw jak historia. Yaoistkom powinien natomiast spodobać się wątek par męsko-męskich, takich jak Niemcy-Włochy. Mimo kilku niedociągnięć mogę śmiało polecić chociażby, żeby się pośmiać, bo zdaję sobie sprawę, że to nie jest pozycja z najwyższej półki.W naszym kraju, mangę tą wydało wydawnictwo Studio JG, koszt każdego tomu to standardowo 24.90zł. Wydanie tomikowe wygląda średnio, manga została wydana na szarawym papierze, przez który prześwitują kadry z następnej strony. Rażą również piksele, przy niektórych kadrach. Najważniejszym elementem okazuje się obwoluta, jest wykonana bardzo starannie, widać duży wkład, na pochwałę również zasługują kolorowe strony. Tłumaczenie stoi na dobrym poziomie, w poszczególnych tomach problemem są tylko zbyt dosłownie przetłumaczone rzeczy i gdzieniegdzie występujące błędy ortograficzne oraz interpunkcyjne.


Recenzent: Kayleigh90
Recenzowane w oparciu wydania Studio JG
Skomentuj/Oceń: Axis Powers Hetalia
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy