Ważna informacja News: Recenzja: My Hero Academia, Wilcze dzieci i Wolverine: Snikt! (Waneko)

Polecamy

Atak Tytanów / Shingeki no Kyojin / 進撃の巨人


Typ: Manga
Autor/zy: Hajime Isayama
Gatunek: Dramat, fantasy, horror, wojenny
Data publikacji: 2009+ (2014+, Polska)
Status: Wydawana (Wydawana, Polska)
Ilość tomów: 14+ (2+, Polska)
Wydawca: Kōdansha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (6/10)


Atak Tytanów - Już sam tytuł może naprowadzić czytelnika na tematykę mangi. Akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie, w którym ludzkość musi skrywać się za murami, chroniącymi ją przed tytanami - istotami, które żywią się ludzkim mięsem. Nie byłoby to pewnie tak straszne, gdyby nie fakt, że monstra te są ogromnych rozmiarów i niemalże niezniszczalne.

Historia znajduje się na granicy mangi młodzieżowej, a tej kierowanej do dojrzalszej widowni. Z jednej strony da się zauważyć typowe dla shonenów elementy, jak nadzwyczajna szlachetność głównych bohaterów, czy ich motywy, które są dość pospolite - w zemście za stratę bliskich stają do walki z wrogiem, z drugiej jednak strony, brutalne sceny, którymi autor raczy nas dość często, sprawiają, że patrzę na tę mangę jak na coś dojrzalszego. Można więc uznać, że "Atak Tytanów" jest czymś przejściowym, między shonenem a seinenem, czymś, co pozwoli wdrożyć się w bardziej poważne historie.

Niestety, nie ma rzeczy, a w tym przypadku mang, idealnych. Autor w moim odczuciu nie prowadzi historii w odpowiedni sposób. Wszystko zaczyna się pięć lat przed akcją właściwą, w trakcie ataku tytanów, po przeskoku do teraźniejszości, poznajemy całą masę bohaterów na stronach jednego rozdziału, co już wprowadza pewien rozgardiasz. Najgorsze jest to, że po krótkim czasie bohaterowie ci tracą całkowicie znaczenie. Po co więc zaprzątać czytelnikom głowy ich imionami? Dodatkową wadą jest kilka dość niezrozumiałych zabiegów, jakimi raczy nas autor, jak na przykład samo uśmiercanie tytanów, które wymaga dziwnej metody, lub ślepota straży (bo inaczej tego nazwać nie można), która nie zauważa całych tłumów wrogów zbliżających się ku murom miasta.

Isayama potrafi jednak budować napięcie i wzbudzać ciekawość odbiorcy, przynajmniej na mnie to podziałało, przez co błędy i buble były mniej istotne, najważniejsze było to, że czyta się przyjemnie i z zaciekawieniem, a to chyba najważniejsze dla twórcy.

Teraz czas na ocenę pod względem graficznym, która też raczej nie jest pochlebna. Pan Isayama nie jest wybitnym rysownikiem, postacie ludzkie rysowane są z najprostszymi anatomicznymi błędami, które uchwyci nawet osoba, która nie miała kontaktu z wieloma mangami. Lepiej wypadają obrazy w tle, jednak są one z kolei monotonne, możemy zobaczyć tylko miasto, mur i czasem las, które przedstawione są bez zbyt dużej szczegółowości i różnorodności. W moim odczuciu cieniowanie za pomocą "kreskowania" również wypada słabo, jednak to jest moje uprzedzenie, nigdy nie podobały mi się twarze cieniowane w ten sposób, a w Ataku Tytanów spotkałem się z nim. Na pochwałę zasługuje ułożenie kadrów, które nie jest tradycyjne, przez co dodaje dynamizmu m.in. w scenach walki, co mi osobiście bardzo się podobało.

Jak wspominałem, całość czytało się dość przyjemnie, jednak nie powalało, dlatego po pierwszym tomie tytuł oceniam na sześć w skali dziesięciostopniowej. Być może ocena zmieni się po kilku następnych tomach, które prawdopodobnie kupię.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. "Atak Tytanów" jest drukowany w większym rozmiarze niż większość mang tego wydawnictwa - A5, co moim zdaniem nie jest dobrym pomysłem, kreska Isayamy nie prezentuje się dobrze w tak dużym formacie, spokojnie można było wydać ją w takim samym rozmiarze jak większość tytułów, oszczędzilibyśmy parę groszy przy kupnem ale na to wpłynąć już nie można. Na pochwałę zasługuje za to obwoluta, która swoim kolorem - czernią - dobrze oddaje nastroje postaci ze świata przedstawionego. Ponadto do wszystkich pre-orderów obiecano małe dodatki, jak przypinki czy zakładki, a do pierwszego tomu został dodany gigantyczny plakat, który prezentuje się świetnie.


Recenzent: KaKa
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Atak Tytanów
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games | DB Kai Online Inferno - Gra online Dragon Ball | GoteiArena.com - Gra inspirowana mangą Bleach
Polecamy