Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

All You Need Is Kill / オール・ユー・ニード・イズ・キル / Na skraju jutra


Typ: Manga
Autor/zy: Takeshi Obata (ilustracje), Ryousuke Takeuchi (scenariusz), Hiroshi Sakurazaka (oryginalna historia)
Gatunek: Sci-fi, wojenne
Data publikacji: 2014 (2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 2 (2, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


All You Need Is Kill - Niedaleka przyszłość. Ziemia została zaatakowana przez nieznana rasę kosmitów, którą nazwano mimikami. Podczas wyczerpującej i praktycznie bezsensownej wojny Ziemianie zdrowo oberwali. W tym czasie, Keiji Kiriya, młody żołnierz żółtodziób trafia do akcji, jednak jego los zapętli się do póki nie pokona wroga.

Historia wykreowana oryginalnie przez Hiroshiego Sakurazakę w postaci light novel, która podbiła świat, doczekała się wielu przekładów. W Polsce historia ta znana jest najszerzej jako "Na skraju jutra", filmie, w którym główne role zostały obsadzone wielkimi gwiazdami Hollywoodzkiego kina, Tom Cruise i Emily Blunt.

Jakby zatem mogłoby wyglądać inaczej w przypadku mangowej adaptacji. Rysownik Takeshi Obata (Death Note, Bakuman) kolejny raz zachwyca. Podobnie jak w innych jego pracach czytelnik może odebrać gustowne rysunki w postaci fantastycznego tomiku, którego okładka bije na dzień dobry czołówki wielkich mangowych tytułów. Kreska, która fani dobrze znają, przełożyła się na świetne sceny batalii z obcą rasą, a także projekty postaci i broni, w tym maszyn bojowych, które używane są do bezpośrednich stać z najeźdźcami. Strona wizualna po prostu błyszczy.

Ale dość już o stronie wizualnej, przecież nie samymi rysunkami człowiek żyje, prawda? O czym warto wspomnieć, zdecydowanie o tym, że pierwotna historia jest już dobrze przyswojona nawet tym, którzy z japońskimi produkcjami mają się na bakier. Hollywoodzka adaptacja sprawiła, iż przygody żołnierza żółtodzioba wrzuconego w wir chaotycznej walki kupiły miliony na świecie. Stąd też czy warto zaksięgować na rachunku kolejny raz to samo?

Odpowiedź brzmi tak. Ponieważ nie, to nie jest to samo. Każda adaptacja wnosi coś nowego, coś co sprawia, że choć już znamy tę historie, to ponownie czytelnik może się w niej zadomowić. Keiji Kiriya to młody żołnierz, który staje do walki naprzeciwko mimikom, rasy, która, jakby się wydawało, bezwzględnie eksterminuje ludzkość w bliżej nieokreślonym celu. Jego rola w wojnie okazuje się znacznie większa niż sam przypuszczał, tak szybko jak znalazł się na polu bitwy, tak szybko został na niej zmiażdżony, jednak w trakcie swojej krótkiej kampanii dokonał czegoś rzadko spotykanego. Od tamtej pory powraca do życia po każdej swojej klęsce bardziej doświadczony i zmobilizowany do położenia kresu tej całej jatce, pomóc mu w tym można tylko wielka bohaterka wojenna, Rita Vrataski.

Historia ta jest naprawdę ciekawa i wciągająca, na tle wielu nowych mang robi wrażenie, pomimo faktu, iż została zamknięta w dwóch tomach. Z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu czytelnikowi, który poszukuje czegoś dobrego w starciach między ludzkością a obcą cywilizacją.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. "All You Need Is Kill" została wydana w powiększonym formacie A5 z obwolutą, papier oraz wykonanie wypada jak w pozostałych wydaniach tego wydawcy, czyli bardzo porządnie, mocny materiał sprawia poczucie swobodnego przeglądania kolejnych stron. Miłym urozmaiceniem jest logo mangi, które zostało bardzo ładnie wygrawerowane.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: All You Need Is Kill
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy