Ważna informacja News: Dragon Ball Daima: Drugi zwiastun i projekty Toriyamy!

Polecamy

Akira / アキラ


Typ: Manga
Autor/zy: Katsuhiro Ootomo
Gatunek: Sci-fi
Data publikacji: 1982 - 1990 (1999 - 2003, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 6 (19, Polska)
Wydawca: Kōdansha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: | kuba335


Akira - W roku 1988 w wyniku ogromnego wybuchu Tokio zostało zniszczone. Wydarzenie to zapoczątkowało III Wojnę Światową. Akcja mangi ma miejsce w roku 2019. Z upływem tych 31 lat, kompletnie zniszczone Tokio zostało odbudowane i teraz nazywane jest NeoTokio. W mieście tym, wszyscy są aktualnie zajęci przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich, które będą pierwszą taką imprezą po wojnie. W miejscu, gdzie miała miejsce eksplozja, budowany jest stadion olimpijski. Dwójka głównych bohaterów Kaneda oraz Tetsuo, to członkowie gangu motocyklowego, którego założycielem jest wspomniany Kaneda. Podczas jednej z nocnych przejażdżek, szarżujący Tetsuo uległ wypadkowi, spowodowanym nagłym pojawieniem się na drodze postaci o twarzy starca i ciele dziecka. Osoba ta jednak tajemniczo znika, a już po chwili na miejscu zjawia się wojsko, które zabiera poszkodowanego. Tetsuo został przez nich poddany eksperymentom, w wyniku, których budzą się u niego nadprzyrodzone zdolności.

Tak właśnie rozgrywa się początek historii stworzonej przez Katsuhiro Otomo. Jest to oczywiście tylko zalążek historii, która przez cały okres trwania trzyma w ogromnym napięciu. Po tym gdy Tetsuo wrócił do zdrowia, rozpoczęły się tarcia między nim, a Kanedą. Głównym powodem tego był fakt, że posiadający nowe umiejętności chłopak, nie miał zamiaru podporządkować się czyimś rozkazom. Do tego niemal od początku, w rozmowach wielu bohaterów, pada imię tytułowego Akiry. Początkowo jego postać jest owiana tajemnicą, a jedyne, co da się wywnioskować, to fakt, że jego przebudzenie mogłoby doprowadzić do całkowitej zagłady. Przeszkodzić takiemu obrotowi spraw, chce dowodzący wojskiem Pułkownik, dzięki któremu w dużej mierze Tetsuo zdobył swoje umiejętności. Kaneda tymczasem współpracuje z organizacją, która chce, aby prawda o Akirze ujrzała światło dzienne. Do tej organizacji należy również dziewczyna o imieniu Kei, która zdecydowanie wpadła Kanedzie w oko.

Akirę zdecydowanie można uznać za prawdziwy klasyk, który imponuje nawet mimo upływu lat. Na ten status duży wpływ ma nie tylko znakomita fabuła, ale również rysunki, z których Katsuhiro Otomo zasłynął. Nie do końca podoba mi się sposób rysowania twarzy przez autora, ale trzeba jednak pamiętać o tym, kiedy manga była tworzona. Poza tym małym aspektem, wszystko wygląda absolutnie rewelacyjnie. W zasadzie już początkowa scena wybuchu nastawia czytelnika na to z jak wysokim poziomem będzie miał do czynienia. Warto zwrócić również uwagę na szczegółowość z jaką narysowany został każdy z kadrów. Przede wszystkim imponują tła, które świetnie wyglądają nawet dzisiaj.

Jeśli chodzi o bohaterów tej historii, to przede wszystkim wyglądają oni bardzo realistycznie. Wpływa to na fakt, że postacie są do siebie dosyć podobne, no ale ma to też swoje zalety. Ten realizm potęguje klimat, w który wczuwa się czytelnik widzący w jakim chaosie znajduje się NeoTokio. Bohaterowie mimo, że nie są najmocniejszym punktem Akiry, to jednak wysoki poziom trzymają. Ta manga to nie jest przecież klasyczny shōnen, w którym postacie mają dać się lubić. W Akirze ciężko mi nawet powiedzieć o sympatyzowaniu z jakąś postacią. Gdyby jednak skupić się na Kanedzie i Tetsuo, to od początku można stwierdzić, że ich życie nie było lekkie. Kaneda to zdecydowany przywódca, który jest przy tym doskonałym kobieciarzem. Tetsuo tymczasem zaczyna się wyróżniać dopiero po tym jak zdobył swoje umiejętności. Od tej pory zaczyna go interesować przede wszystkim stanie się jeszcze potężniejszym, co będzie miało związek na przebudzenie się Akiry.

Podsumowując już, "Akira" to zdecydowanie manga, która mimo upływu tylu lat, wciąż jest godna polecenia. Czy spodoba się każdemu? Pewnie nie, ale miłośnicy dobrej historii i fenomenalnej kreski znajdą tu coś dla siebie. Osobiście oceniam tę mangę na 9 w skali dziesięciostopniowej i nie uważam, aby było to jakoś wyraźnie zawyżone.



W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Skupiając się na wydaniu tej mangi w języku polskim, mam osobiście mieszane uczucia. Z jednej strony sam przekład odbieram jak najbardziej pozytywnie, ponieważ od początku świetnie zachowany jest sposób rozmowy między bohaterami. Ostrzejsze wypowiedzi nie są łagodzone, dzięki czemu nie zmieniono początkowego zamysłu autora. Z drugiej jednak strony kompletnie nie podoba mi się pomysł na zwiększenie liczby tomów z 6 do 19. Prowadzi to na przykład do kilku nonsensownych sytuacji. Przykładowo w środku tomu 6, jesteśmy informowani, że właśnie zakończył się tom numer 2. Co więcej okładki tomów są dosyć nijakie, a niektóre z tomów, wydają się kończyć w przypadkowych momentach. Inną dziwną sytuacją, jest zaprezentowanie na okładce tomu 5, dokładnego wyglądu Akiry na zbliżeniu, mimo, że czytając mangę do tego momentu, tak dokładnej prezencji jego postaci nie zobaczymy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy