Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

6000 The Deep Sea of Madness / 6000-ロクセン-


Typ: Manga
Autor/zy: Nokuto Koike
Gatunek: Horror, kryminał
Data publikacji: 2010 - 2012 (2013 - 2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 4 (4, Polska)
Wydawca: Gentosha (Japonia), Yumegari (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


6000 The Deep Sea of Madness - To historia pewnej podwodnej stacji "Cofdeece" znajdującej się sześć kilometrów pod powierzchnią oceanu. Trzy lata wcześniej miał tam miejsce tajemniczy wypadek, którego skutki zostały zatajone. Kadokura Kengo to młody, naiwny mężczyzna, który obawiając się utraty pracy postanawia za wszelką cenę pozostać w wykupionej przez zagraniczną korporację firmie. Bardzo szybko żałuje tej decyzji, już od momentu, gdy zjeżdża windą w głębię, mijając niemal w drzwiach swojego znajomego, który został ciężko ranny w tajemniczych okolicznościach.

Manga "6000" to czterotomowy horror autorstwa Nokuto Koike. Fabuła i sposób prowadzenia narracji w komiksie nawiązują do tradycji klasycznego horroru. Jest grupa ludzi, którzy ­zamknięci w przestrzeni bez możliwości ucieczki­ zaczynają popadać w konflikty. Jest atmosfera tajemnicy, podsycana wieloma niedomówieniami. Jest także nieznane zagrożenie, sprowadzające członków załogi na skraj szaleństwa. Należy dodać, że pojawiające się "nieznane zagrożenie" jest wplecione w fabułę po prostu idealnie. Nokuto Koike odchodzi tu od zabiegów znanych z japońskich horrorów,­ wydaje się, że "6000" to komiks bardzo w stylu Amerykańskim.

O ile klimat owy komiks niewątpliwie ma, to ciut słabszym elementem są jego bohaterowie. Niestety, główna postać, Kengo, nie daje się szczególnie lubić. To samo tyczy się pozostałych bohaterów, którzy niestety nie utkwili mi szczególnie w pamięci. Ciężko powiedzieć czy to zabieg celowy czy też autorowi coś nie wyszło. Można powiedzieć że nie szczególnie czuje się potrzebę kibicowania komukolwiek co według mnie jest dość ciekawym rozwiązaniem w tejże historii.

Od strony wizualnej zacznijmy od okładek, które mają głębię, są po prostu przepiękne i wyróżniające się na tle innych wydanych nad Wisłą. Mowa tutaj w dużej mierze o kolorystyce. "6000" jest tworem kierowanym do starszego czytelnika, który ma dość specyficzną kreskę, a czy uznamy ją za atrakcyjną, czy nie, zależy tylko od nas. W rysunkach panuje spory realizm, a bohaterowie są nie do pomylenia.

Reasumując jest to naprawdę dobry tytuł. Ba! Najlepszy horror na naszym rynku. Samo tłumaczenie na bardzo dobrym poziomie, wydanie również niczego sobie. Może nie jest to coś oryginalnego, jednak czyta się to bardzo przyjemnie. Na dodatek kolejną zaletą jest to, iż posiada tylko cztery tomy. Komiks oceniam na 9/10.Za rodzime wydanie "6000 The Deep Sea of Madness" odpowiada wydawnictwo Yumegari. Manga została u nas wydana w formacie 18 x 13 cm, na śnieżnobiałym papierze dość dobrej gramatury. Tłumaczenie dobre, bez jakichkolwiek zgrzytów. Rodzime wydanie jest warte swej ceny.


Recenzent: Samael
Recenzowane w oparciu wydania Yumegari
Skomentuj/Oceń: 6000 The Deep Sea of Madness
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy