Ważna informacja News: Wygraj oficjalną figurkę Dragon Ball Z!

Polecamy

Forum > Świat, Wydarzenia i Polityka
Temat: Zakaz handlu w niedziele
Dodane: 04.09.2016 22:48 /
hlkpl - Profil - user - 90% - 4513
No cóż, tak jak w temacie. Środowiska "Solidarnościowe", pracownicze, społeczne, katolickie, a podobno nawet sami pracodawcy złożyły projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zebrano podobno ponad 350 tys. podpisów pod projektem.
Projekt zawiera jednak wyjątki:
edług projektu ustawy handel ma być dozwolony na stacjach paliw, w kioskach do 50 mkw., kwiaciarniach, aptekach, sklepach na lotniskach i dworcach, punktach handlowych w szpitalach i w małych sklepach osiedlowych (za ladą może stanąć tylko właściciel). Pracować w niedzielę (do godz. 13) będą mogły piekarnie i ciastkarnie, przy których jest zakład produkcyjny. Czynne będą mogły być także kina i restauracje działające w galeriach handlowych.

Handel będzie możliwy w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem, tydzień przed Wielkanocą, jedną w trakcie zimowych wyprzedaży i dwie w czasie letnich wyprzedaży oraz w ostatnią w sierpniu (przed początkiem roku szkolnego).

Źródło: http://www.dzienn...86113.html

No to teraz pytanie do was, co sądzicie o projekcie ustawy ograniczające handel w niedziele?

Zapraszam do dyskusji. :)

----- Podpis --------------------
-
Dodane: 04.09.2016 22:50 /
MaRyJiJusz - Profil - user - 100% - 7184
Myślę, że to głupota, każdy ma swoje poglądy i swoją wolną wolę, tak jakby ktoś przymuszał innych do chodzenia do sklepu, co prawdą nie jest.

Głupota i tyle w temacie :)

-
Dodane: 04.09.2016 22:58 /
cholek56 - Profil - user - 40% - 923
Dedbolt to nie jest głupota. Patrz na centra handlowe, Obi itp. Ludzie pracują tam w niedzielę. Mój brat pracuje w OBI (na razie bo się wyprowadził) i jak on opowiada ze w niedzielę do 19 robi zamiast spędzać czas z rodziną to mi go szkoda. muszą przychodzić w. Niedzielę bo mają. To w. Umowie jest.
Pomysł spoko ale gospodarka ucierpi tak mi. Się wydaję

-
Dodane: 04.09.2016 23:02 /
#cholek56

Tylko problem jest taki, że są zarówno ludzie którzy muszą pracować w niedzielę, a są też mali sklepikarze, bądź więksi którzy razem ze swoimi pracownikami chcą pracować, a teraz dostaną zakaz, no i kto ma pełniejsze prawo wyboru? nikt.

-
Dodane: 04.09.2016 23:04 - Edytowane przez MysteekSSJ /
MysteekSSJ - Profil - user - 20% - 268
Powinni już to dawno wprowadzić. Co prawda społeczeństwu zajęłoby trochę czasu oswojenie się z tym, bo przecież w naszej mentalności zakodowane jest, że zawsze kiedy zbliżamy się do jakiegoś święta (mowa o takich, w których sklepy są zamknięte) to dzień przed jest szaleństwo w sklepach, bo przecież jutro zamknięte to trzeba takie zapasy zrobić, żeby z koszyka się wysypywało. W niedziele to powinno się iść z rodziną do parku na spacer a nie po marketach się szlajać.

-
Dodane: 04.09.2016 23:06 /
Oczywiście zakładając, że jak ktoś pójdzie w niedzielę do sklepu to siedzi tam od rana do wieczora... i ani obiadu nie ugotują, ani na spacer nie pójdo [placze] :|

-
Dodane: 04.09.2016 23:06 /
Byczusia - Profil - user - 80% - 3823
No cóż- jak się robi w jakiejś pracy (czyt. idzie)- to się liczy z konsekwencjami. Z tym jak się pracuje. Mnie nieraz niedziela uratowała(nie mam zbyt wielkiej siły fizycznej, więc nie mogę dźwigać zbyt ciężkich zakupów). Plus zdarzało się, że miałam zajęte soboty. Zresztą w niedzielę -większość małych sklepików zamknięta/pracuje do 13. A jeszcze świąt to my mamy obrzydliwie dużo, aż ZA dużo. Niech po prostu w niedzielę handel będzie krótszy.

-
Dodane: 04.09.2016 23:13 - Edytowane przez kordos /
kordos - Profil - systemadmin - 100% - 6357
Zakaz handlu w niedziele to taka sama głupota jak nowy podatek handlowy.
Już mogę wam powiedzieć na kim to się odbije: na przeciętnym konsumencie to się odbije.
Czemu?
Kochani. To już nie chodzi o to, że nie będzie można normalnie zrobić zakupów w sklepie w niedzielę, tylko uzbrajać się wcześniej w produkty pierwszej potrzeby. To już nie chodzi o ten komfort, że mając 6 dni pracujących możesz jak człowiek coś kupić. Nawet nie o te osoby - a może być ich w perspektywie całego kraju dość sporo - które albo stracą prace, albo (przecież w sklepach się robi nierzadko na stawki godzinowe) będą miały mniej kasy ze względu na mniejsza ilość przepracowanego czasu. Nie jest ważne nawet to, że to jest po prostu głupie, bo szereg miejsc i tak pracuje w niedziele (ale nie urzędy, o to, to nie).
Przecież to jest proste jak drut - sklep, jaki by nie był, ma generować dochód. Dochód idzie min. na opłacenie czynszu za wykorzystywany lokal. Dalej: czynsz za lokal trzeba zapłacić, nawet za dni, kiedy ten jest zamknięty i nie generuje żadnego dochodu.*
...tak ciężko dodać dwa do dwóch?

* Oczywiście, niezbędne artykuły ludzie kupią wcześniej - ale jest przecież szereg produktów, które ludzie kupują impulsowo. Sklepy mają na tym ogromny zysk. Przecież nawet takie hipermarkety to nie tylko spożywka, ale ogrom produktów kupowanych przy okazji, które ludziom całkiem przypadkowo wpadają w oko. To wreszcie przestrzeń reklamowa, za którą płaci reklamodawca (np. ekspozytory papierosów): nie sądzę, by chcieli płacić tyle samo, skoro przez dany czas dany obiekt będzie zamknięty. Do tego wszystkie produkty na promocjach, np. takie z krótką data spożycia, których siłą rzeczy zejdzie mniej.
... i wiele innych rzeczy, które zupełnie nie przyszły mi do głowy.

-
Dodane: 05.09.2016 00:28 - Edytowane przez Mateo Frozen /
Mateo Frozen - Profil - user - 40% - 804
#Yui-chan
Ty patrzysz od strony konsumenta, pomyśl jaki miała byś do tego stosunek gdybyś to ty zamiast wolnej niedzieli siedziała w sklepie w pampersie po 10 godzin\ czy wykonywała jakąkolwiek inną pracę za psie pieniądze, mając dzieci oznacza to widzenie się z nimi po kilka godzin tygodniowo, gdzie tu czas dla rodziny?. Dla mnie to absurdalne bo właśnie te kasjerki ci ochroniarze\magazynierzy itd. ciułają tymi pensyjkami na 13, 14 i inne cuda silnych i uprzywilejowanych grup.

-
Dodane: 05.09.2016 00:35 /
namso91 - Profil - user - 60% - 1758
Szczerze , mam na to wywaloną mosznę. Niedziela jest po to żeby odpocząć , posiedzieć z rodziną w domu , obejrzeć dbs. XD W sumie to nawet nie pamiętam ile lat temu byłem w jakimkolwiek sklepie w niedzielę. Jeżeli już robię zakupy , to w piątki po pracy lub w sobotę.

-
Dodane: 05.09.2016 00:36 /
kordos - Profil - systemadmin - 100% - 6357
Mateo Frozen napisał/a:
#Yui-chan
Ty patrzysz od strony konsumenta, pomyśl jaki miała byś do tego stosunek gdybyś to ty zamiast wolnej niedzieli siedziała w sklepie w pampersie po 10 godzin\ czy wykonywała jakąkolwiek inną pracę za psie pieniądze, mając dzieci oznacza to widzenie się z nimi po kilka godzin tygodniowo, gdzie tu czas dla rodziny?. Dla mnie to absurdalne bo właśnie te kasjerki ci ochroniarze\magazynierzy itd. ciułają tymi pensyjkami na 13, 14 i inne cuda silnych i uprzywilejowanych grup.

Pracuję w niedziele - niech to ci będzie za wystarczający argument.
Przeanalizowałem sytuację obiektywnie i napisałem, jak to się odbije na wszystkich. A odbije, również na pracownikach, o czym także wspomniałem.
Nie narzekam na brak czasu dla rodziny bo - szok, niedowierzanie, miliony pytań bez odpowiedzi - nawet jeżeli pracujesz w niedzielę, to nie oznacza to, że w całym tygodniu nie masz dni wolnych. Jest takie coś jak grafik.
Osobiście cieszę się, że pracuję na dworcu i moje miejsce pracy jest wyjęte spod działania tej absurdalnej ustawy, ponieważ 4 dodatkowe dni w miesiącu do obsadzenia, to większa elastyczność grafiku, możliwość zagospodarowania czasu tak, by mieć wolne w tygodniu (by załatwić jakiekolwiek sprawy w urzędzie czy przychodni) bez straty dnia pracy przy stawce płatnej od godziny. To też możliwość rozłożenia dni wolnych tak, by mieć ich jak najwięcej z rzędu, jeśli ktoś lubi rzadszy, a dłuższy odpoczynek. Jak na to nie spojrzeć: 4 dni do wyboru więcej to zawsze znaczy lepiej i nie przekonuje mnie magiczne hasło "że to niedziela".*
Dlatego posłuchaj mnie właśnie nie jako konsumenta, ale jako pracownika.

*mogliby jedynie uregulować sprawy odnośnie świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, bo wtedy wolne by się na takich dworcach - poza ludźmi, którzy są absolutnie niezbędni tam - przydało

-
Dodane: 05.09.2016 00:39 - Edytowane przez Ruqer /
Ruqer - Profil - user - 70% - 2290
#Mateo Frozen
Można też spojrzeć na to z innej strony. Jeżeli pracuje się w niedziele "na kasie", to znaczy, że raczej groszem się nie śmierdzi. Te dzieci trzeba czymś nakarmić, a jedzenie kosztuje. Brak handlu = brak pieniędzy. Ludzie często ledwo wiążą koniec z końcem, a oni odbierają im te 10 godzin pracy nie dając nic w zamian.

-
Dodane: 05.09.2016 02:16 /
zajadacz - Profil - user - 0% - 4
Ciekawe, że nikt nie spojrzy na to z punktu widzenia takiej elementarnej wartości jaką jest wolność.

Jeśli chcesz pracować, to pracujesz, jeśli nie chcesz to nie pracujesz. Proste. Przymusu pracy w Polsce nie ma. Np. żyd chce mieć wolne w sobotę. Muzułmanin natomiast woli piątek. A ja jako pastafarianin chcę mieć wolne w poniedziałek, bo poniedziałek mi się źle kojarzy z początkiem tygodnia.

Chodzi o to, że rząd nie ma moralnego prawa narzucać jakimikolwiek przepisami czy ktoś może handlować i pracować w jakiś dzień tygodnia. Jeśli chcę pracować w niedzielę, to rząd jest mądrzejszy ode mnie i lepiej wie co dla mnie dobre? Z jakiej racji? To ja jestem wolnym człowiekiem, czy niewolnikiem, skoro nie mogę sam decydować o tak elementarnych sprawach, jak to kiedy mam mieć wolne?

-
Dodane: 05.09.2016 08:18 /
Mateo Frozen - Profil - user - 40% - 804
#Yui-chan
Cóż opisałem swoje spostrzeżenia, moi znajomi pracują właśnie w marketach a kobieta w "luksusowej' polskiej marce, ale tu nie ma różnicy bo dzieci widzą rano godzinę i jak odbierają je śpiące od dziadków, bez tych ostatnich któreś musiało by zrezygnować z pracy, żaden "grafik" tu czarów nie rzuci, co najwyżej zmiana pracy ale przypominam że jeszcze nie tak dawno z tą było ciężko. Z jakiegoś powodu związki zawodowe walczą o te dnie wolne i cześć ludzi pracujących w niedzielę musi być za tym więc ja jestem po ich stronie. Mogę też napisać z punktu widzenia dziecka, bo mój ojciec pracował, nie w handlu ale piątki światki nocki i wielokrotnie z rodzeństwem chcieliśmy by był z nami, no ale w służbie zdrowia wolnych weekendów i świąt wprowadzić nie mogą ;)
Pracujesz w niedziele i ci się to podoba-nie wiem czy można nazwać twoja opinie obiektywną.

#Ruqer
Zgadzam się, ale każdy może się domyślić co by się działo gdyby wprowadzili "dowolność " #zajadacz to wspomniał ale to było by tylko udawanie bo w wielu sytuacjach wyglądało by to tak albo przychodzisz albo odchodzisz. Idealne rozwiązanie nie istnieje przynajmniej nie w Polsce przy tych prawach i praktykach tak różnych od siebie.Sprzedawać mogą tylko niewielkie punkty handlowe prowadzone przez właścicieli, ich rodziny lub pracowników zatrudnionych na umowę-zlecenie. masz takie prawo jak myślisz czy ktoś go przestrzega?

Napisze tak skoro Polskę stać? na utrzymywanie kopalń, armii urzędników, księży nauczycieli, komunistycznych aparatczyków itd. to stać ją tym bardziej by zamknąć sklepy w niedzielę.

-
Dodane: 05.09.2016 08:37 /
Deadbolt napisał/a:
#cholek56

Tylko problem jest taki, że są zarówno ludzie którzy muszą pracować w niedzielę, a są też mali sklepikarze, bądź więksi którzy razem ze swoimi pracownikami chcą pracować, a teraz dostaną zakaz, no i kto ma pełniejsze prawo wyboru? nikt.

A teraz ludzie w marketach, centrach handlowych muszą pracować czy im się podoba czy nie.
Jak ktoś prywatnie i sam pracuje w sklepie drogą wolna bo to jego. Ale jak ktoś musi pracować w niedzielę czy chce czy nie to jest fair?

-
Dodane: 05.09.2016 09:00 /
#cholek56

No właśnie nie jest wolna droga, bo tego też zabronią, tylko właściciel będzie mógł sprzedawać i bez żadnych innych możliwości.

-
Dodane: 05.09.2016 09:02 /
Deadbolt napisał/a:
#cholek56

No właśnie nie jest wolna droga, bo tego też zabronią, tylko właściciel będzie mógł sprzedawać i bez żadnych innych możliwości.

I dobrze ze właściciel jak chce sprzedawać w niedzielę to niech Zapieprza nie musi innym wolnego dnia zabierać

-
Dodane: 05.09.2016 09:07 /
zajadacz - Profil - user - 0% - 4
cholek56 napisał/a:
A teraz ludzie w marketach, centrach handlowych muszą pracować czy im się podoba czy nie.
Od kiedy to w Polsce jest nakaz pracy i MUSZĄ pracować? Zdajesz też sobie sprawę, że za pracę w jeden dzień tygodnia przysługuje wolne w inny dzień?

-
Dodane: 05.09.2016 09:09 /
bekson - Profil - user - 50% - 1382
Jak ktoś nie chce pracować w niedzielę, to obcinać pensję albo zwalniać i znaleźć kogoś kto będzie chciał pracować.
Pracujesz - masz zapłacone. Siedzisz w kościele/meczecie/świątyni - nie masz zapłacone, proste.
Myślą, że jak zamkną galerie w niedzielę, to ludzie pójdą do kościoła. Taki wiadomo co.
W takich galeriach w niedziele są tysiące ludzi, którzy zostawiają tam sporo pieniędzy
Co z tego, że będą straty i zwolnienia ? Ważne, że ojciec dyrektor i prezes będą zadowoleni.

-
Dodane: 05.09.2016 09:10 - Edytowane przez cholek56 /
zajadacz napisał/a:
cholek56 napisał/a:
Od kiedy to w Polsce jest nakaz pracy i MUSZĄ pracować? Zdajesz też sobie sprawę, że za pracę w jeden dzień tygodnia przysługuje wolne w inny dzień?

Zdaje. Ale jak masz w grafiku ze robisz w. Niedzielę to robisz w niedzielę. Niektórzy wolą ten dzień spędzić w domu a nie w środku tygodnia wolne

Bekson nie chodzi. O kościół. Tylko w niedzielę. Każdy ma wolny czas więc też wolałbym spędzić czas z rodziną niż w pracy a potem wolne w środku tygodnia

-
Musisz być zalogowany, aby móc dodawać posty na forum.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy